V tem članku pojasnjujemo Lusheva prizadevanja za izločitev naravne sljude iz naše dobavne verige: kje smo začeli, kaj smo odkrili spotoma in zakaj smo se odločili, da od 1. januarja 2018 ne bomo več uporabljali naravne sljude.
Kaj je to sljuda?
Sljuda je ime minerala, zaradi katerega se izdelki lesketajo. Odvisno od njegove grobosti oziroma finosti z njegovo uporabo dosegamo različne učinke, različne vrste lesketa in različne barve.
Za učinek lesketa se sljudo prevleče z oksidom, najpogosteje titanovim. Z nanosom več slojev izbranega oksida dobimo različne barve.
Lusheva soustanoviteljica in ustvarjalka ličil Rowena Bird pojasnjuje: »Podobno kot zaradi svetlobe, ki se prelomi skozi prizmo, nastane mavrica, se svetlobni žarki od titanovega oksida odbijejo in ustvarijo učinek mavrice. Barvni odtenek je odvisen od števila slojev oksida na sljudi. Ustvariti je mogoče sedem različnih barv, vsaka nadaljnja plast pa ustvarja temnejše barve.«
Intenzivnost lesketa je odvisna od velikosti koščkov sljude. Rowena pojasni, da morajo biti za bolj sijoč učinek koščki sljude večji. Po drugi strani pa lahko večji koščki vzdražijo kožo, zato obstajajo predpisi, ki določajo dopustno velikost koščkov sljude v nekaterih izdelkih, na primer v senčilih za obrvi, in tako skrbijo, da so izdelki prijetni in varni za uporabo.
Rowena doda: »Od velikosti pigmentnih delčkov je odvisno, kako močno se bo lesketal. Za svileno senčilo za obrvi bi zadoščali manjši koščki, saj mora biti tak izdelek na videz in na otip zelo mehak. Z manjšimi koščki dosežemo, da koža nekako žari, z večjimi pa očitnejše lesketanje.«
Kaj je to naravna sljuda?
Sljuda je mineral, ki ga najdemo v naravi. Obstajajo številne vrste sljude, ki jih najdemo po vsem svetu, toda v kozmetični industriji je zadnja leta najbolj priljubljena indijska sljuda, ki naj bi bila najbolj kakovostna. Sljuda se uporablja v številnih industrijah, v izdelkih od barv za avtomobile, črnil, užitnih bleščic do kozmetike. Zaradi vprašanj, povezanih s človekovimi pravicami, predvsem delom otrok, povezanim s kopanjem naravne sljude, smo se pri Lushu zavezali, da od 1. januarja 2018 v svojih izdelkih ne bomo več uporabljali naravne sljude.
Kaj je to sintetična sljuda?
Sintetični fluoroflogopit – običajno imenovan »sintetična sljuda« – posnema učinke naravne sljude, a je izdelan v laboratoriju. Kot naravna sljuda tudi sintetična alternativa poskrbi za lesketajoč se vrhnji sloj ličil.
Čeprav ne gre za naravno snov, je sintetična sljuda okolju prijazna alternativa sicer pogosto uporabljanim plastičnim bleščicam. Lusheva kreativna nabavnica Gabbi Loedolff pravi: »Čeprav je sintetizirana v laboratoriju, sestoji iz naravnih mineralov, tako da tu potem ni problema mikroplastike, ki lahko konča v morju oziroma v zalogah pitne vode.«
Kot podjetje ostaja Lush zavezan iskanju okolju najprijaznejših surovin za naše izdelke, kar pomeni, da je vsa briljantnost in lesketavost vaših najljubših izdelkov do planeta prijaznejša od bleščic na osnovi PET.
Ker sintetična sljuda nastane v laboratoriju, je bolj čista, zato je z njo v primerjavi z naravno sljudo mogoče doseči bolj žive barve in še več leska v izdelkih. Rowena razloži: »Pozitivne plati uporabe sintetične sljude se pokažejo, ko ustvarjamo zelo lesketajoča se senčila za obrvi. Koščki naravne sljude imajo nazobčane robove, medtem ko so robovi sintetičnih zelo gladki, kar pomeni, da lahko pri sintetični sljudi uporabljamo mnogo večje delce in tako poskrbimo za mnogo močnejši učinek lesketa. Če bi uporabili enako velike koščke naravne sljude, bi to povzročilo draženje okrog oči.«
Zakaj je naravna sljuda problematična?
Naravna sljuda sama po sebi ni problematična, toda v zvezi z njenim kupovanjem obstajajo določeni etični problemi.
Pri Lushu smo materiale, ki so vsebovali naravno sljudo, začeli kupovati v leti 2012. Dobavitelje so izbrali na podlagi jamstva, da v proizvodnji ni otroških delavcev, kar smo preverjali z revizijo. Naš dobavitelj je sodeloval z lokalno nevladno organizacijo, imenovano BBA (Fundacija Rešimo otroštvo), ki v sodelovanju s celotnimi lokalnimi skupnostmi ustvarja »otrokom prijazne vasi«.
Žal je bil pigmentni odsek družbe kasneje prodan neki drugi družbi. Gabbi pojasni: »Povedali so nam, da družba ne more več zagotavljati zunanje revizije oziroma pregleda, ki bi ga opravile tretje osebe. Novi dobavitelj je zatrjeval, da ne gre za nikakršno otroško delo, toda ker za to nismo več imeli potrditve tretje družbe, nas je vse skupaj zaskrbelo. Takrat smo se odločili, da bomo v vseh materialih, v katerih smo dotlej uporabljali naravno sljudo, potlej uporabljali sintetično.«
Leta 2014 smo se pri Lushu začeli ukvarjati z zamenjavo vseh sestavin, ki vsebujejo naravno sljudo, s takšnimi, ki vsebujejo sintetično.
Zakaj ste se pri Lushu odločili za prehod na sintetično sljudo?
Ko nismo več mogli jamčiti za transparentnost dobavne verige, smo se odločili presedlati na sintetično sljudo. Od 1. januarja 2018 v proizvodnji ne bomo več uporabljali naravne sljude. Ko bodo zaloge, ki še vedno vsebujejo naravno sljudo, prodane, pri Lushu ne bo več naravne sljude.
Gabbi razloži: »Šlo je za prakse v kontekstu dobave naravne sljude. Postalo je jasno, da naša dobavna veriga za naravno sljudo ne bo več tako transparentna, kot bi hoteli, zato smo se odločili, da bi bila sintetična sljuda za nas lahko boljša in bolj etična možnost.«
Zakaj je trajalo tako dolgo, da ste pri Lushu prišli do te točke?
Izločitev naravne sljude iz proizvodnje ni bila enostaven postopek, saj je to pomenilo, da smo morali vzpostaviti ostrejši nadzor, poleg tega pa pač nismo hoteli zavreči zalog, ki smo jih že imeli.
Leta 2016 so v vrsti pigmentov, za katere nam je bilo zatrjeno, da so sintetični, odkrili naravno sljudo. Gabbi pojasni: »To odkritje nas je zares šokiralo in še podčrtalo potrebo po zares dobrem nadzoru. Ni šlo torej le za to, da je bila uporaba naravne sljude naša etična preferenca, temveč so morali biti k temu v celoti zavezani tudi naši dobavitelji, ki so nam morali zagotoviti, da noben izdelek, ki nam ga dobavljajo, ne bo več vseboval naravne sljude.«
Odločitev za popolno prenehanje uporabe vsakršne naravne sljude je bila komplicirana, in Lush se je znašel pred moralno dilemo. Rowena razloži: »V naši liniji ličil uporabljamo zelo majhne količine pigmentov, ki pa jih je mogoče kupovati le na kilogram, zato jih lahko precej tudi ostane. Sprejeli smo odločitev, da bomo najprej porabili zaloge, ki smo jih še imeli, in šele nato razglasili, da ne uporabljamo več naravne sljude. Zdaj pa smo si zastavili jasen končni rok, in vse pigmente, ki nam bodo po tem še ostali, bomo podarili umetniškim ateljejem in podobnim uporabnikom. Surovine in ljudi, ki so zaposleni v njihovem pridobivanju, je treba spoštovati.«
Gabbi doda: »K sreči smo zdaj prišli do točke, ko smo si lahko določili zadnji rok – in sicer začetek leta 2018.
Tudi ko se že začnemo zavedati potencialnih problemov, potrebujemo čas, da takšne zadeve naprej raziščemo in se seznanimo z dejstvi. Pri Lushu to najraje počnemo z osebnimi obiski pri naših dobaviteljih, s katerimi nato sodelujemo pri premagovanju izzivov, pred katerimi smo se znašli. Žal smo v tem primeru zaradi teže vprašanja v kombinaciji z našo relativno nizko nakupno močjo in dejstvom, da so nam svetovali, naj na obisk raje ne hodimo brez oboroženega spremstva, menili, da s svojim vplivom ne bomo mogli doseči pozitivnih sprememb, ki smo jih želeli. Zato smo se odločili za odmik od kupovanja naravne sljude in prehod na alternative na osnovi sintetične.«
Zakaj se niste namesto tega pridružili Pobudi za odgovorno pridobivanje sljude?
Kot manjši kupec se reči lotevamo na svoj način …
Pobuda za odgovorno pridobivanje sljude je organizacija, ki želi v naslednjih petih letih doseči, da bi bila dobavna veriga za sljudo 100-odstotno odgovorna. Pobuda povezuje različne družbe, večinoma kozmetična podjetja, ki si prizadevajo za spremembe v dobavnih verigah in za novo zakonodajo glede kopanja sljude. Pri Lushu sicer podpiramo cilje Pobude, a ko smo se sami prvič soočili s temi težavami, so bili ljudje glede tega še mnogo manj ozaveščeni.
Gabbi pojasni: »Ko smo sami želeli nekaj spremeniti, se druge družbe o teh vprašanjih v resnici niso pogovarjale. In če pomislite, da kozmetična industrija porabi le okoli 10 % pridobljene sljude, smo zelo majhen del tega; in kot majhen kupec imamo tudi zelo omejeno kupno moč. Zdelo se nam je, da bi težko dejansko spremenili, kar smo hoteli spremeniti, in na podlagi tega smo sprejeli odločitev za prehod na sintetično sljudo.«
Kako lahko izvem, ali moji kozmetični izdelki vsebujejo naravno ali sintetično sljudo?
Če želite izvedeti, ali je sljuda v vaših kozmetičnih izdelkih naravna ali sintetična, na etiketah poiščite naslednje informacije.
Naravna sljuda je na seznamu sestavin navedena kot »sljuda«, »kalijev aluminijev silikat« ali »CI 77019«, medtem ko je sintetična sljuda navedena kot »sintetična sljuda« ali pa »sintetični fluorflogopit«.
Toda ali niso naravne snovi vedno boljše od sintetičnih?
Ne, v resnici ni vedno tako …
Večina naših sestavin deluje na podlagi moči matere narave, ko pa gre za izbiro surovin, ki naj bodo tako etične kot trajnostne, pa naravne niso vedno najboljša možnost. Vzemimo na primer mošus – kozmetična podjetja so tradicionalno uporabljala mošus iz živalskih virov, medtem ko smo mi kot vegetarijansko podjetje uporabljali sintetični mošus, proizveden brez trpljenja živali.
Gabbi navede še nekaj drugih razlogov, zaradi katerih je sintetična sljuda boljša možnost od naravne sljude. »Sljuda s sintetično osnovo je mnogo bolj živobarvna, in ker je sintetizirana v laboratoriju, je mnogo čistejša, se pravi, da ni kontaminirana s težkimi kovinami, kot se lahko zgodi pri naravni sljudi.«
Leto 2018 bo torej Lushu prineslo nov začetek, začetek poslovanja brez uporabe naravne sljude. Lusheva nabavnica etično proizvedenih pigmentov Jodi Francis potrjuje: »Zaradi naše zavezanosti prehodu na sintetično sljudo od 1. januarja 2018 dalje v proizvodnji izdelkov ne bomo več uporabljali naravne sljude. Seveda bodo v obtoku in na policah naših prodajaln po vsem svetu še vedno končni izdelki, katerih seznami sestavin bodo vključevali tudi naravno sljudo, a to bodo pač izdelki, ki so bili proizvedeni pred tem končnim datumom.«
Pridobivanje etično proizvedenih in okolju prijaznih sestavin je proces, ki se nenehno razvija, in Lusheva nabavna ekipa si ves čas prizadeva za izboljšave.
Če imate še nadaljnja vprašanja o naravni oziroma sintetični sljudi, se lahko pogovorite z našo skupino za delo s strankami (01202 668545), si več o okolju prijaznih bleščicah preberete na tej povezavi ali pa v Lushevem predvajalniku poslušate podcast Trade Roots, v katerem se Lusheva Simon Constantine in kreativna nabavnica Gabbi Loedolff pogovarjata o sljudi.